Haber Alalım

Meteoroloji’den yeni açıklama Kar esareti

Meteoroloji’den yeni açıklama Kar esareti
12.969 views
23 Ocak 2020 - 21:10

SON DAKİKA Yoğun Kar Yağışı Geliyor.. Lapa lapa yağacak.. İŞTE O İLLERİMİZ Kar esareti! Meteoroloji’den yeni uyarı Son dakika haberi: Karadeniz ve Doğu Anadolu’yu etkisi altına alan kar yağışı vatandaşlara zor anlar yaşatıyor… Öte yandan Meteoroloji, yağış, buzlanma ve don uyarısında bulundu. İşte ayrıntılar..

METEOROLOJİDEN YAĞIŞ, BUZLANMA VE DON UYARISI Bolu ve Karabük çevreleri ile Kastamonu’nun iç kesimleri, Rize, Artvin, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde bu akşamdan itibaren yoğun kar, gece ve sabah saatlerinde iç ile doğu kesimlerde buzlanma ve don bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bu akşamdan itibaren yarın akşam saatlerine kadar, Türkiye genelinde hava parçalı ve çok bulutlu olacak. İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusuyla Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Afyonkarahisar, Kütahya, Eskişehir ve Hatay çevrelerinde yağış bekleniyor. Yağışların,

Hatay çevrelerinde sağanak, yağış alan diğer yerlerde ise karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Bolu ve Karabük çevreleri ile Kastamonu’nun iç kesimleri, Rize, Artvin, Hakkari ve Şırnak çevrelerindeki yağışların, yoğun olacağı öngörülüyor. Rüzgarın, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri ile Malatya, Elazığ, Adıyaman çevreleri ve Muğla’nın iç kesimlerinde kuvvetli ve tam fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don görüleceği tahmin ediliyor. Ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, yüksek kesimlerde kar savrulması sebebiyle görüş mesafesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

METEOROLOJİ’DEN ÇOK SAYIDA İL İÇİN BİR UYARI DAHA! Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bu akşamdan itibaren yarın akşam saatlerine kadar, Türkiye genelinde hava parçalı ve çok bulutlu olacak. İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusuyla Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Afyonkarahisar, Kütahya, Eskişehir ve Hatay çevrelerinde yağış bekleniyor. Yağışların, Hatay çevrelerinde sağanak, yağış alan diğer yerlerde ise karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Bolu ve Karabük çevreleri ile Kastamonu’nun iç kesimleri, Rize, Artvin, Hakkari ve Şırnak çevrelerindeki yağışların, yoğun olacağı öngörülüyor.

Rüzgarın, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri ile Malatya, Elazığ, Adıyaman çevreleri ve Muğla’nın iç kesimlerinde kuvvetli ve tam fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don görüleceği tahmin ediliyor. Ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, yüksek kesimlerde kar savrulması sebebiyle görüş mesafesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. DÜN AŞIRI BİR BUZLANMA OLDU Kar küreme aracı görevlisi Gürkan Erdoğan, “Çoktandır hazırız burada. Kar yağışı başlamadan birkaç gün öncesinden zaten biz hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bölgelerimizde yerlerimizi aldık. Bugün herhangi bir problem olmadı. Dün aşırı bir buzlanma oldu. Gerekliyi tuzlamayı yaptık. Şu an Anadolu Yakası 7. Bölge olarak biz hazırız” şeklinde konu

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Afyonkarahisar, Kütahya, Eskişehir ve Hatay çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Hatay çevrelerinde sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olmak üzere beklenen yağışların; Bolu ve Karabük çevreleri ile Kastamonu’nun iç kesimleri, Rize, Artvin, Hakkâri ve Şırnak çevrelerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının yurt genelinde 2 ila 4 derece azalacağı, kuzey ve iç kesimlerde mevsim normallerinin yer yer altında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri ile Malatya, Elazığ, Adıyaman çevreleri ve Muğla’nın iç kesimlerinde kuvvetli ve tam fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI: Bolu ve Karabük çevreleri ile Kastamonu’nun iç kesimleri, Rize, Artvin, Hakkâri ve Şırnak çevrelerinde yoğun kar yağışı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Bu akşam saatlerinden sonra ülkemizin güney kesimlerinde beklenen kuvvetli kuzey yönlü rüzgarın, Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur ile Mersin’in batı ilçeleri), Doğu Akdeniz’in iç kesimleri ile Malatya, Elazığ, Adıyaman çevreleri ve Muğla’nın iç kesimlerinde kuvvetli ve tam fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, yerde kar örtüsünün olduğu yüksek kesimlerde kar savrulmasından dolayı görüş mesafesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Bilecik çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EDİRNE -4°C8°C

Parçalı bulutlu

İSTANBUL 3°C8°C

Parçalı ve çok bulutlu

KIRKLARELİ -4°C7°C

Parçalı bulutlu

KOCAELİ 3°C7°C

Çok bulutlu, akşam saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu

EGE

Çok bulutlu, zamanla parçalı ve az bulutlu, akşam saatlerinde Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

A.KARAHİSAR -6°C1°C

Çok bulutlu, zamanla parçalı ve az bulutlu, akşam saatlerinde hafif kar yağışlı

DENİZLİ -2°C8°C

Parçalı ve az bulutlu

İZMİR 1°C10°C

Parçalı ve az bulutlu

MANİSA -3°C8°C

Parçalı ve az bulutlu

AKDENİZ

Çok bulutlu, zamanla parçalı ve az bulutlu, akşam saatlerinde Hatay çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur ile Mersin’in batı ilçeleri) ile Doğu Akdeniz’in iç kesimleri ve Muğla’nın iç kesimlerinde kuvvetli ve tam fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

ADANA 3°C12°C

Çok bulutlu, zamanla parçalı ve az bulutlu

ANTALYA 9°C16°C

Çok bulutlu, zamanla parçalı ve az bulutlu

HATAY 2°C10°C

Çok bulutlu, akşam saatlerinde sağanak yağışlı

ISPARTA -7°C5°C

Çok bulutlu, zamanla parçalı ve az bulutlu

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, güney ve doğu kesimleri ile Eskişehir çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ANKARA -4°C3°C

Parçalı ve çok bulutlu

ESKİŞEHİR -3°C2°C

Çok bulutlu, akşam saatlerinde hafif kar yağışlı

KONYA -3°C3°C

Çok bulutlu, akşam saatlerinde hafif kar yağışlı

SİVAS -5°C-2°C

Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde hafif kar yağışlı

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerde yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde olmak üzere beklenen yağışların; Bolu ve Karabük çevreleri ile Kastamonu’nun iç kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BOLU -3°C1°C

Çok bulutlu, kar yağışlı, gece saatlerine kadar yoğun kar yağışlı

DÜZCE 0°C4°C

Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç kesimleri kar yağışlı

KASTAMONU -4°C1°C

Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç kesimleri gece saatlerine kadar yoğun kar yağışlı

ZONGULDAK 2°C5°C

Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerde yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde olmak üzere beklenen yağışların; gece saatlerinden itibaren Rize ve Artvin çevrelerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AMASYA -2°C3°C

Çok bulutlu, hafif kar yağışlı

SAMSUN 3°C6°C

Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç kesimleri kar yağışlı

TOKAT -2°C1°C

Çok bulutlu, hafif kar yağışlı

TRABZON 4°C6°C

Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç kesimleri kar yağışlı

DOĞU ANADOLU

Çok bulutlu kuzey ve doğu kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yarın (Cuma) sabah saatlerinden itibaren Hakkâri ve Şırnak çevrelerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden Malatya, Elazığ, Adıyaman çevrelerinde kuvvetli ve tam fırtına (70-100 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

ERZURUM -16°C-8°C

Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde hafif kar yağışlı

KARS -17°C-7°C

Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde hafif kar yağışlı

MALATYA -6°C3°C

Çok bulutlu

VAN -6°C-1°C

Çok bulutlu, kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, doğusunun yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksek kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DİYARBAKIR -1°C7°C

Çok bulutlu, gece saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksek kesimleri kar yağışlı

GAZİANTEP 0°C7°C

Parçalı ve çok bulutlu

SİİRT 2°C6°C

Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksek kesimleri kar yağışlı

ŞANLIURFA 3°C9°C

Çok bulutlu

DENİZLERDE HAVA

Batı Akdeniz’de kuvvetli fırtına; Doğu Akdeniz’de fırtına, Batı Karadeniz ile Güney Ege’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Çok bulutlu, doğusu kuvvetli olmak üzere orta ve doğu kesimleri yağmurlu, Rüzgâr: Batı Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan, yarın öğleden sonra batısı güneybatıdan 5 ila 7 (30-50 km/sa), yarın 3 ila 5 (20-40 km/sa); Doğu Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan 4 ila 6 (30- 50km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,5 ila 2,5m, batısı 3,0m, yarın öğleden sonra geneli 2,0m Görüş; İyi, yağış anında orta, kuvvetli yağışta zayıf.

MARMARA

Hava Durumu: Parçalı bulutlu, doğusu gece saatlerinde çok bulutlu, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa) gece saatlerinden itibaren 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m, gece saatlerine kadar 2,0m, Görüş: İyi.

EGE

Hava Durumu: Az bulutlu, Rüzgâr: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa), yarın sabah saatlerinden itibaren 3 ila 5 (20-40 km/sa); Güney Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan, güneyi kuzeybatıdan 5 ila 7 (40-60 km/sa), yarın öğleden sonra 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,5m, güneyi yer yer 3,0m, Görüş: İyi.

AKDENİZ

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerine kadar orta ve doğusun açıkları sağanak yağışlı, Rüzgâr: Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeybatıdan 7 ila 9 (75-90 km/sa), yarın sabah saatlerinden kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/sa), yarın öğleden sonra 5 ila 7 (40-60 km/sa); Doğu Akdeniz’de batı ve kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa), gece saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde, Dalga; 4,0 ila 5,0m, akşam saatlerinden doğusu 2,5m, Görüş: İyi, fırtına anında zayıf.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Çok bulutlu, kar yağışlı, Rüzgâr: Batı ve kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa), yarın öğlen batısı kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,75 m, akşam saatlerinde yer yer 1,0 m, Görüş: Zayıf.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.